Aktuální transakce
Další info o Bitcoinech:
Bitcoinman.cz
Velice hezky zpracovaný web o Bitcoinu, nováčkům doporučuji projít.
Bitcoincz.cz
Další český web který píše o Bitcoinu.
Digimeny.cz
Případně ještě web digimeny.cz, který píše také o Bitcoinu.
Finex.cz
Český finanční portál, který kromě investic do akcií píše i o Bitcoinu.
FAQ
Je to vůbec legální?
Ano. Bitcoin je otevřený protokol i software. Každý uživatel se může podívat do zdrojových kódů. Jsou jisté pokusy o omezení ze strany Ruska, zbytek světa s Bitcoinem většinou problém nemá. Více informací naleznete na webu: bitlegal
Můžu si Bitcoiny koupit přes PayPal?
Je možné, že potkáte uživatele, který s vámi bude chtít obchodovat přes Paypal, nicméně stává se to velice zřídka. Hlavním důvodem jsou opakované případy zneužití, kdy po transakci bylo nepravdivě uvedeno, že zboží nebylo předáno a odesílatel vyžaduje po PayPalu peníze zpět. Proto se většina lidí od PayPalu odvrací. Stejné problémy hlásili i uživatelé u kreditních karet.
Bitcoinů je málo, lze je dělit?
Ano, Bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst.
Jak se nazývají jednotlivé hodnoty?
Toto je předmětem veřejné diskuse, momentální stav je:
1 BTC = 1 Bitcoin
0.01 BTC = 1 cBTC = 1 Centi-Bitcoin (nebo také Bitcent)
0.001 BTC = 1 mBTC = 1 Milli-Bitcoin ( nebo také mbit, em-bit či millibit)
0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 Micro-Bitcoin (nebo také u-bit, yu-bit, microbit)
Jedinou vyjímkou je tzv. „satoshi“, nejmenší možná hodnota
0.000 000 01 BTC = 1 Satoshi
Tato jednotka své jméno získala po vynálezci Bitcoin.
Co dává Bitcoinu jeho hodnotu? Kdo určuje jeho cenu?
Jednak cenu Bitcoinu určuje nabídka a poptávka na volném trhu. Ovšem Bitcoin získává na hodnotě především díky své decentralizaci, kdy je zcela nemožné měnu padělat. Dále je pro uživatele velice výhodné, že mohou odesílat a přijímat jakékoliv množství peněz s kýmkoliv prakticky po celém světě, což děla Bitcoin jedinečným.
Mám své Bitcoiny uloženy na svém disku?
Ne. Na disku nebo na papíře máte uložen pouze klíč k Bitcoinové adrese. Díky této adrese můžete odeslat příkaz pro zaslání Bitcoinu, které jsou uloženy na Bitcoinové síti. Bitcoinová síť je veřejná, každý uživatel vidí zůstatky jednotlivých adres, ale pouze ten kdo má klíč může Bitcoiny odesílat.
Kolik lidí těží Bitcoiny?
Přesný počet není známý. Víme pouze jen jakou má síť hash rate (výpočetní výkon sítě), ale fakt jaký výkon uživatel vlastní už zjistit nelze. Nicméně odhadem se jedná o tisíce lidí.
Čím je krytý Bitcoin?
Bitcoin je postaven pouze na důvěře lidí. Lze říci, že v dnešní době ani klasické peníze nejsou již kryty zlatem, jak tomu bylo dříve. Lidé důvěřují pouze tomu, že bankovka bude mít stále stejnou hodnotu.
Bitcoin je používá pro nelegální věci?
Občas ano, stejně tak jako dolary, eura, nebo koruny. V dnešní době se drogy a zbraně prodávají hlavně za dolary nebo eura v hotovosti, které jsou mnohem hůře dohledatelné, než samotný Bitcoin.
Není to jen bublina, která praskne?
Tohle je pouze fáma z tvrzení z různých konverzací pod články na dané téma. Často v těchto diskusích probíhá spekulace o poklesu Bitcoinu. Proto doporučujeme vyhledávat informace raději z ověřených zdrojů. V těchto diskusích ne všichni dané problematice rozumí, a pak vznikají tyto zbytečné spekulace.
Kdo Bitcoin řídí?
Nikdo. Tím že je Bitcoin decentralizovaný, nemá nikoho kdo by rozhodoval co s ním dál bude. Veškerý další vývoj se domlouvá v komunitě, která hlasuje jakým směrem se dál vydat. Veškerý další vývoj zajišťují dobrovolníci, který na zdrojovém kódu dále pracují.
Tipy na další informace?
Z českého prostředí doporučuji Btctip.cz, což je Český magazín o Bitcoinu, který obsahuje spousty zajímavých informací a článků.