menu
Hledat adresu nebo transakci:

Aktuální transakce

Loading ...

Další info o Bitcoinech:

Bitcoinman.cz
Velice hezky zpracovaný web o Bitcoinu, nováčkům doporučuji projít.

Bitcoincz.cz
Další český web který píše o Bitcoinu.

Digimeny.cz
Případně ještě web digimeny.cz, který píše také o Bitcoinu.

Finex.cz
Český finanční portál, který kromě investic do akcií píše i o Bitcoinu.

Jak zabezpečit Bitcoin

Jednou z nevýhod decentralizace je nutnost spoléhat se sám na sebe. V bankovním světě, kde máte své peníze uloženy na účtu, vám za vklad ručí banka. Ve světě Bitcoinu musíte spoléhat sám na sebe. Pokud vám Bitcoiny někdo odcizí v důsledku chybného zabezpečení, Bitcoiny jsou nenávratně pryč. Nemusí se jednat pouze o krádež jako takovou, ale můžete také přijít o data na disku, kde jsou vaše Bitcoiny uloženy.

Je proto nezbytně nutné dbát na vysoké zabezpečení, včetně dostatečného zálohování dat.

Je nutné vždy zálohovat data a dostatečně zabezpečit privátní klíče ke všem adresám, na kterých máte prostředky. Oficiální Bitcoin klient umožňuje zálohovat soubor walet.dat, do kterého peněženka ukládá privátní klíče k adresám. Ovšem velkou nevýhodou je, že při použití nové adresy, je potřeba znovu tento soubor zálohovat, protože s novou adresou vzniká i nový privátní klíč.

Tuto problematiku se podařilo vyřešit pomocí protokolu BIP32.

BIP32

Protokol BIP32 eliminuje nutnost neustálé obnovy záloh privátního klíče. Funguje tak, že z hlavních klíčů (xprivate a xpub) generuje nové Bitcoinové adresy včetně privátních klíčů k těmto adresám. Stačí mít uložen hlavní hash a zbytek adres vždy zpětně vygenerujete. Pro mnohem jednodušší použití byl doplněn o BIP39, který těžko zapamatovatelný xprivate a xpub nahrazuje 24 slovy (seed). Těchto 24 slov vám stačí k tomu, abyste se dostali ke všem svým Bitcoinům.

BIP32 grafGraf BIP 32 větvení

Papír

Přesto, že je Bitcoin virtuální měna, je možné ji uložit i na obyčejný papír. Bitcoin jako takový nikdy nemáte u sebe, je uložený na adrese na internetu, kde informaci o zůstatku udržuje každý uživatel sítě. Vám stačí pro manipulaci pouze klíč k této adrese, který může být napsán pravě třeba i na papíře. Nejčastěji ve formě QR kódu, pro rychlé načtení.

Bitcoin na papířeBitcoin na papíře

Software

Pro práci s Bitcoinem můžete využívat nezměrné množství peněženek. Od oficiálního klienta, který si sebou nese celý blockchain (který má několik desítek GB), až po klienty, kteří si uchovávají pouze privátní klíče a jednotlivé transakce v blockchainu ověřují vůči serveru. Dále jsou ještě klienti děleni způsobem ukládání privátních klíčů, (BIP32 a podobně) nebo podporou HW.

Soupis dostupných peněženek najdete na stránce Bitcoinové peněženky.

Hardware

Pokud vlastníte větší množství Bitcoinů, doporučujeme Bitcoin trezor. Jedná se o speciální HW na Bitcoiny, který v sobě uchovává privátní klíče tak, aby se k nim žádný hacker nemohl dostat. Do tohoto HW nahrajete 24 slov, ze kterých se klíče vygenerují a vám stačí zálohovat pouze tyto slova.

Bitcoin trezorBitcoin trezor


Bitcoin trezor - video návod

Cryptosteel

Pro uložení slov můžete využít také papír, nebo existuje speciálně vytvořená schránka Cryptosteel, která je nehořlavá, tudíž dokáže vaše slova s Bitcoin seedem uchovat v bezpečí.

Cryptosteel pro Bitcoin seedCryptosteel


Bitcoin burza Coingi

Kurz bitcoinu