Aktuální transakce
Další info o Bitcoinech:
Bitcoinman.cz
Velice hezky zpracovaný web o Bitcoinu, nováčkům doporučuji projít.
Bitcoincz.cz
Další český web který píše o Bitcoinu.
Digimeny.cz
Případně ještě web digimeny.cz, který píše také o Bitcoinu.
Finex.cz
Český finanční portál, který kromě investic do akcií píše i o Bitcoinu.
Alternativní měny
Bitcoin samozřejmě není jediná kryptoměna na světě. Vhledem k tomu, že zdrojový kód Bitcoinu je volně k dispozici, je velmi jednoduché udělat jeho kopii, přejmenovat ho, upravit pár pravidel jako je například počet mincí, rychlost těžby apod. Pak už stačí jen vypustit tento klon do světa internetu.
V dnešní době existují stovky měn, které mají různé názvy. Seznam těchto měn naleznete na adrese bitcoinsvet.cz nebo coinmarketcap.com. Každý den vznikají nové měny, nicméně naopak spousta měn denně zaniká.
Největší motivací klonovat měnu je samozřejmě vidina úspěchu něco na měně vydělat. Touha zopakovat úspěch Bitcoinu je pro mnohé zřejmě neovladatelná, nicméně tyto pokusy jsou často spíše spekulativní.
Ovšem je důležité zmínit fakt, že existují měny, které se snaží Bitcoin nějakým způsobem vylepšit. Jako příklady můžeme uvést zrychlení sítě, zvětšení propustnosti, zvětšení počtu mincí, zvýšení anonymity, změna hashování a podobně.
Zde je pár měn, které jsou něčím zajímavé:
Litecoin
Jedna z prvních alternativ pro Bitcoin. Pokud bychom Bitcoin považovali za zlato, Litecoin bychom mohli s klidem přirovnat ke stříbru. Snaží se 4x zrychlit potvrzování transakcí. Bloky v tomto případě vznikají po 2,5 minutách. Dále 4x zvýšil počet konečných Bitcoinů z 21 na 84 milionů. Nicméně hlavním důvodem pro vytvoření této alternativy, byla snaha vrátit těžbu zpátky na procesory počítačů. Byl zde přepracován způsob těžby z SHA_256 na tzv. Scrypt, který pro svůj výpočet používal paměť. Vyrobit tedy speciální HW bylo mnohonásobně náročnější.
Procesor mu však dlouho nevydržel a těžební software byl přizpůsoben na těžbu na grafických kartách. Takto to vydrželo poměrně dlouho, než i na tento typ měny (využívající Scrypt) byl vytvořen speciální ASIC. Aktuální cena Litecoinu.
Peercoin
Tato měna byla vytvořena v roce 2012. Oproti ostatním měnám nemá definovaný přesný počet mincí. Je navržena tak, aby na konci počáteční emise nových mincí, měla stabilní cca 1% roční inflaci. Těží se pomocí SHA-256 stejně tak jako Bitcoin.
Na rozdíl od ostatních kryptoměn, nespoléhá pouze na těžbu výpočetním výkonem (Proof-of-work), ale je v něm implementována i tzv. Proof-of-stake, která počítá s připsáním nových mincí uživatelům, které už nějaké mince drží. Tzn., že pokud by jeden uživatel držel 1% všech PPC mincí, dostal by 1% z inflace nových mincí do oběhu. Aktuální cena Peercoinu.
Namecoin
Tato měna byla primárně vytvořena jako decentralizované DNS, které by dokázalo odolat rozmarům vládních agentur, které jsou schopny nevhodné stránky odstranit. Využívá koncovku .bit na kterou si můžete zaregistrovat doménu. Za udržování této domény v distribuovaném DNS, slouží poplatky, které se vám zároveň z této měny strhávají.
Celkově je k dispozici 21 milionů NMC a používá se funkce SHA-256 stejně jako u Bitcoinu. Kromě registrace doménových jmen nalezneme i potenciální využití Namecoinu například v identifikačních systémech, v systémech zasílání zpráv, přihlašovacích systémech, torrentový tracker a další. Aktuální cena Namecoinu.
Quark
Quark je výjimečný především svým zaměřením na mnohem větší bezpečnost, než v případě ostatních kryptoměn. Vzhledem k současným zjištěním ohledně prolomení hashovací funkce a šifrování americkou NSA, je spoleh na jednu kryptoměnu rizikový.
Proto tvůrci Quarkcoinu přepracovali protokol tak, že pro zabezpečení používá celkem devět kol hashování pomocí šesti hashovacích funkcí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein) v náhodném pořadí.
Oproti Bitcoinu a dalším měnám je potvrzení transakce velmi rychlé – stačí pouze 30 sekund. Quark má zabudovanou inflaci 0,5 % ročně, která pokryje především ztráty. Celkový počet mincí je 247 milionů. Aktuální cena Quarku.
Vertcoin
Tato měna se zaměřila na odolnost vůči ASIC těžbě. Původní myšlenka Bitcoinu byla taková, že "těžbu" budou moci realizovat uživatelé doma na svém HW, ovšem díky ASIC zařízením, se těžba centralizovala do Číny, kde se tyto čipy vyrábí.
První pokus o vzdor proti ASIC byl od Litecoinu, který zavedl místo SHA-256 tzv. Scrypt, který vyžadoval paměť. Výroba čipu je levná, nicméně pokud je potřeba využívat paměťové moduly, jedná se o výraznou komplikaci. Tento koncept vydržel pár let, nicméně nyní je už i ASIC na Scrypt.
Na tento nový typ ASIC reagoval právě Vercoin, implementující nový typ Scrypt-N, který dynamicky změnil požadavky na paměť tak, aby nebylo možné těžit na těchto ASIC, a vše se tak vrátilo na počítače. Aktuální cena Vertcoinu.
Dash
Dříve známý jako Darkcoin a XCoin používá pro těžbu algoritmus zřetězeného hashování nazývaný X11. Je stejně jako Scrypt-N odolný vůči ASIC avšak oproti Scrypt-N tolik nevytěžoval grafické karty, které se tím pádem tolik "nepálily", tudíž byl velice oblíben mezi těžaři.
Měna je také zaměřena na anonymitu. Podporuje funkci PrivateSend, který mixuje stejně vysoké vstupy a výstupy tak, aby nebylo možné sledovat odkud a kam jednotlivé mince putují. Aktuální cena Dash.
Dogecoin
Tato kryptoměna byla představena 8. prosince 2013. Je založena na Litecoinu a nepřináší nic nového. V logu Dogecoinu můžete vidět psa plemene Shiba ze známého internetového memu. Oproti ostatním konvenčním měnám měl Dogecoin mnohem rychlejší plán své produkce, kdy dané předpoklady ukazovaly, že do konce roku 2014 bude v oběhu zhruba 100 miliard mincí.
Měna získala velice rychle viralitu a šířila se internetem po celém světě. V lednu roku 2014 již intenzita obchodování s Dogecoiny předčila objem transakcí Bitcoinu i všech ostatních kryptoměn dohromady. Další zajímavou událostí, kterou bychom rádi zmínili, byl dar od komunity Dogecoin v hodnotě 30 000 dolarů Jamajskému bobovému týmu. Tým si bohužel nemohl dovolit cestu na zimní olympiádu v Sochi. Dále komunita Dogeoin sponzorovala jezdce Joshe Wise na závodech NASCAR (celý vůz byl stylizován do tematiky Doge memu, Dogecoinu a sociální sítě reddit). Aktuální cena Dogecoinu.
Ethereum
Ethereum je kryptoměna inspirovaná blockchainem. Tuto měnu představil autor Vitalik Buterin. Jedná se o sdílenou výpočetní platformu, která umožňuje provoz decentralizovaných aplikací, které jsou takovým virtuálním strojem pro běh „chytrých kontraktů”.
Zmíněné chytré kontrakty jsou kontrolovány transakcemi, které drží informace o vstupních datech do vyvolávacích částí programu. Výsledek je pak vždy zapisován v blockchainu. Kontrakty se postupně mohou replikovat, aby tak mohly vytvářet vlastní autonomní strukturu.
Etherum má jasně definovaného tvůrce, který na celém systému permanentně pracuje. Tato virtuální měna se stala veřejnou v roce 2015. Nyní začala hodnota měny raketově stoupat. Hlavním rozdílem oproti Bitcoinu je možnost vytváření souvisejících řetězových aplikací.
Koncept Etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, někdy také nazývané jako „Bitcoin 2.0”. Aktuální cena Etherea.